FREELANCE YAZARLIK İLE PARA KAZANMA YOLLARI

İster ek iş olarak isterseniz de tam zamanlı bir is olarak freelance yazarlık yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Yazacağınız şeye karar vermek size kalmıştır. Dilerseniz kendiniz için dilerseniz de başkaları için yazabilir ve gelir elde edebilirsiniz.

Blog Yazarlığı Yapmak

Blog açmak hem bir hobi hem de gelir kaynağıdır. En başlarda tüm insanlara hitap edebilecek, insanlara yardımcı olmayı amaçlayan bir blog açarak işe başlayabilirsiniz. Ancak blogunuzda seçtiğiniz alan kesinlikle sizin alanınıza giren bir konu olmalıdır. Bu sayede blogunuzu dinç tutabilir ve severek en donanımlı hale getirebilirsiniz. Mesela bir ev hanımı yemek tarifi blogu açarken, bir avukat örnek dilekçeler içeren bir blog açabilir. Ancak blog açarken rekabetin az olduğu bir alan tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Gelelim blogtan nasıl para kazanılır sorusuna. Blog, bir anda para getirmese de uzun vadede belli bir ziyaretçi sayısına ulaşmanız halinde Google Reklamları alarak bunlardan para kazanabilirsiniz. Üstelik bu işten kazanılacak olan para bin liradan on bin liraya kadar hatta çok daha fazla miktarlara ulaşabilir. Ancak dediğimiz gibi bunun için blogunuza emek vererek dinç tutmanız gerek.

Başka Siteler İçin Yazı Yazmak

Sanal faaliyet gösteren siteler, sitelerinde yayınlamak için tanıtım yazısı ihtiyacı duyarlar. Bu işi yapan platformlar ise sitelere yazı sağlar. İşte siz de böyle bir platform ile irtibata geçerek istek üzerine yazı yazabilirsiniz. Mesela mobilya markası için sizden bahçe mobilyaları tanıtım yazısı istenebilir. Siz de istek doğrultusunda en iyi içeriğe sahip yazıyı oluşturursunuz. Bu işten de kelime üzerinden ücretlendirme yapılır.

Tebrik Kartları Yazmak

Evet, tebrik kartı yazmak da bir sektör. İnternet üzerinden tebrik kartı satışı yapan sitelere ulaşabilir ve yazar başvurusu yapabilirsiniz. İsteğe göre şiir gibi sözler yazabileceğiniz gibi düz yazı halinde seçkin sözler de yazabilirsiniz.

Gazete ve Dergi Yazarlığı

İnternet sitelerinde yaşanan patlama basılı yayını da etkilediği için şimdilerde online haber gibi platformlarda yazar ihtiyacı hasıl olmaktadır. Buralara eleştiri, araştırma veya yorum içerikli yazılar yazabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir